O klubie

Klub Sportowy "Opolanka" w Opolu Lubelskim został założony w latach czterdziestych przez Kol. Drańskiego Mariana, Wolińskiego Stanisława i Stawowego Zygmunta.

Działalność rozpoczęto od zorganizowania drużyny piłki nożnej , którą. następnie przekształcono w sekcję. Drużyny Sekcji piłki nożnej istniejące od chwili powstania Klubu trenowane były cały czas do roku 1984 przez Kol. Drańskiego Mariana , który w latach pięćdziesiątych był też jej najlepszym zawodnikiem.

Pierwsza drużyna największe sukcesy odnosiła przy końcu lat sześćdziesiątych i początku lat siedemdziesiątych kiedy grała w lidze wojewódzkiej (obecne województwo). Drużynę naszą zaliczano do czołówki i klasyfikowano w pierwszej dziesiątce regionu. W w/w okresie juniorzy "Opolanki" kilka­krotnie zajmowali pierwsze miejsce w swojej grupie. Wielu zawodników grało lub gra w zespołach wyższych klas. Natomiast sami bardzo rzadko korzystaliśmy z zawodników innych zespołów, bazując przede wszystkim na własnych wychowankach.

Wracając do historii organizacyjnej Klubu, należy pamiętać, że od początku istnienia związany był z "Cukrownią'', w Opolu Lub. W pewnym okresie czasu 18-tu zawodników I drużyny zatrudniano w Cukrowni. Zakład ponosił wszystkie związane z tym koszty i kłopoty zwalnianie zawodników na treningi, mecze, obozy itp.

Organizowaniem działalności "Opolanki" w minionych latach zajmowało się wielu pracowników "Cukrowni" a jednocześnie znanych i cenionych Obywateli naszego miasta : Drański Marian, Nowak Lechosław, Matuszewski Marian opracował pierwszy statut Klubu, Kępski Stanisław, Horbowski Zbigniew, Deczkowski Bonifacy pełnił funkcje Prezesa przez 10 lat/oraz wielu innych.

W roku 2012 utworzone zostały rezerwy Opolanina, a trenerem II drużyny został grający w pierwszej drużynie Rafał Górski.